Poradna pro kojence

Při pravidelných poradnách sledujeme u kojenců správný tělesný, nervový a duševní vývoj dítěte a to především od narození do jednoho roku věku, protože právě v tomto období se projevuje většina vrozených vad nebo závažných onemocnění. Během každé poradny provádíme kontrolu váhy a délky dítěte a měříme obvod hlavičky, posuzujeme vývoj kojence od poslední kontroly, ale také se zaměřujeme na nejčastější onemocnění v tomto věku. Pokud je to nutné, předepíšeme léky a v případě potřeby dáme mamince doporučení, aby dítě nechala vyšetřit u specialisty. S maminkami konzultujeme a kontrolujeme stravu podávanou dítěti a včas je informujeme o změně stravy. Poradíme rodičům s péčí o dítě a rádi zodpovíme všechny jejich dotazy. Výsledky každé kontroly jsou zapisovány do zdravotní dokumentace dítěte.

Praktické rady pro maminky

Hned po narození pokud je dítě vzhůru, je potřeba jej dávat několikrát za den na bříško, dítě však na bříšku nesmí spát!

První dva měsíce po narození dávat pozor, aby dítě nesklánělo hlavičku k jedné straně, proto je dobré střídat strany, odkud přichází maminka nebo odkud jde světlo.

Není vhodné časně posazovat dítě, stavět ho k nábytku, vodit ho za ruce a učit ho chůzi, dítě musí začít samo, nenuťte jej!

Boty s pevnou klenbou mu dávejte až bude převážně chodit a stát. Pokud zatím leze, nemělo by mít normální ponožky ani botky, ale ponožky s protiskluzovou úpravou.